Windows Vista’ya Mysql 5.1.23 Server Kurulum Sorunu

08 Mayıs 2008 0 Yazar: Şükrü KAYA

Mysql 5.1.23 Server’ın installer paketini Mysql sitesinden indirin. Zip dosyasını açarak setup dosyasını çalıştırın. Kurulum bittikten sonra, MySql server’in çalışabilmesi için ayarlarının yapılması gerek.

Bunun için, MySql kurulumunun son ekranında “configure this instance of MySql now” işaretlenerek, “MySQL Server Instance Config Wizard”ın çalışması sağlanabilir ya da MySql kurulumu bittikten sonra “MySQL Server Instance Config Wizard”ın çalıştırılması gerekir.

Bu programı çalıştırıldığında “Uygulama, yan yana yapılandırması doğru olmadığından başlatılamadı. Daha fazla bilgi için lütfen uygulama olay günlüğüne bakın.”

mesajı alınır ve MySql ayarları yapılamaz. Bu nedenle de Windows Vista’da MySql çalışmaz.

Bu sorun MySql’in bu versiyonunda MySQLInstanceConfig.exe dosyasından kaynaklanır.

Eğer bu hata mesajını alıyorsanız, aşağıdaki adımları takip edin:

1. Resource Hacker’ı indirilip çalıştırılır.

2. Resource Hacker’ın zipli dosyası açılır ve çalıştırılır.
File menüsünden Open tıklanır. Açılan pencereden “C:Program FilesMySQLMySQL Server 5.1bin” içinden MySQLInstanceConfig.exe seçilir.

3. Assembly kaynak kodlarının düzenlenmesi.
Resource Hacker’ın penceresinden sol menüden 24 -> 1 -> 1033 açılır. 6. Satırdaki level değeri olan “asAdministrator”un “requireAdministrator” olarak değiştirilir. Compile Script düğmesi tıklanır. File menüsünden Save tıklanır.

Eğer Save tıklandığında kayıt yapılamazsa, File menüsünden Save As tıklanır ve “MySQLInstanceConfig.exe” dosyasını başka bir yere örneğin Masaüstü’ne aynı isimle kaydedilir. Sonra bu dosya “C:Program FilesMySQLMySQL Server 5.1bin” klasörüne taşınır.

4. “MySQL Server Instance Config Wizard” çalıştırılarak MySQL ayarları yapılabilir ve MySQL server çalıştırılabilir.