TinyMCE ve KCFinder Entegrasyonu

23 Mayıs 2016 0 Yazar: Şükrü KAYA

TinyMCE Kurulumu Web Editörünün Kurulumu anlatılmıştı. Bu yazıda ise TinyMCE ve KCFinder Entegrasyonu anlatılacaktır.

TinyMCE’de resim veya video ögesi eklenmek istendiğinde, resim veya video linki eklenerek bu yapılabilmektedir. TinyMCE kendi sunucumuza yükleme desteği vermemektedir. KCFinder, TinyMCE resim veya ekleme arayüzünde sunucumuza ulaşabilmemizi sağlıyor.

  1. KCFinder paketi indirilir ve Sıkıştırılmış paket içinden kcfinder klasörü çıkartılır, bu klasör sunucuda çalıştırılacak klasöre kopyalanır. (Örneğin: http://localhost/Editor klasörü içine)
  2. KCFinder’in dosyaları kopyalayacağı klasör oluşturulur. (Örnek: http://localhost/Editor/Yuklemeler). Bu klasör varsayılan olarak /kcfinder/upload/ şeklindedir. Yükleme klasörünün yazılabilir özellikte olması gerekir. Linux işletim sisteminde chmod 0777 olarak ayarlanmalıdır.
  3. KCFinder’in ekleneceği editörde (TinyMCE) KCFinder’in ayarlamaları yapılır. KCFinder ayarları ilişkisel dizi olarak düzenlenen kcfinder klasörü içindeki conf/config.php dosyasında bulunur. Dizinin anahtarları ayarların isimleridir.
    1. Yükleme klasörü ayarlanır ‘uploadURL’ => “../TinyMCEYuklemeKlasoru”, Eğer oturum kontrolü yapılmayacaksa bu ayar yeterlidir. Bu ayarı kendi klasör yapınıza uygun şekilde yapabilirsiniz.

TinyMCE-KCFinder-Oturum_Kontrolu_Ornegi