İçeriğe geç

PhpMyAdmin Kurulumu (Veya PhpMyAdmin Hatası Giderme)

PhpMyAdmin MySql kullanmak için güzel bir web yazılımı. Yalnız sağlıklı çalışabilmesi için “php.ini” dosyasında ve “config.inc.php” dosyasında bazı ayarlamalar yapmak gerekiyor. “php.ini” dosyasıPHP bilgisayar kurulduğunda kopyalanan bir dosyadır. “config.inc.php” dosyası ise PhpMyAdmin yazılımının ayarlarının bulunduğu dosyadır. PhPMyAdmin içinde bu dosyayı hazırlamak için bir örneği bulunur bu örnek dosyanın adı “config.sample.inc.php”tir. Bu örnek dosyanın “config.inc.php” adında bir kopyasını aynı klasöre (PhpMyAdmin klasörüne) kaydedin.

“php.ini” dosyasında aşağıdaki ayarların yapılmış olduğunu kontrol edin. PHP’nin C:PHP altına kurulduğu varsayılarak anlatılmıştır. Eğer siz PHP’yi C:PHP klasörü dışında bir klasöre kurduysanız. Değişiklikleri ona göre yapınız.

MySql’in çalışabilmesi için “php.ini” dosyasında aşağıdaki 2 satırın mutlaka bulunması gerekir. “php.ini” dosyasında “extension_dir”ı bulun başındaki “;” işaretini silin ve aşağıdaki gibi değiştirin. Ayrıca “php.ini” dosyasında “Dynamic Extensions” bölümünü bulun. Bu bölümün altına ikinci satırı ekleyin ve dosyayı kaydedin. MySql’in çalışabilmesi için aşağıdaki 2 satırın eklenmesi gerekiyor. Burada son olarak “php_mysql.dll” dosyasının “C:PHPext” klasöründe olması gerekiyor.
extension_dir = “C:PHPext”
extension=php_mysql.dll

“C:PHP” klasörü altında “session” isimli bir klasör oluşturun ve “php.ini” dosyasında “session.save_path” ifadesini bulun, başındaki “;” işaretini kaldırın ve aşağıdaki gibi değiştirin ve kaydedin:
session.save_path=”C:phpsession”

PhpMyAdmin bazen çalışsa bile “Mbstring uzantısı olmadan phpMyAdmin karakter dizgilerini doğru olarak bölemez ve bu beklenmedik sonuçlar doğurabilir.” hatası verebiliyor. Bazen de “mcrypt uzantısı yüklenemiyor. Lütfen PHP yapılandırmanızı kontrol edin” hatasını verebiliyor. Bu hataları engellemek için yine “php.ini” dosyasında “Dynamic Extensions” bölümünde aşağıdaki tanımlamaların yapılıp kaydedilmesi ve “php_mbstring.dll” ile “php_mcrypt.dll” dosyalarının da “C:PHPext” klasörüne kopyalanması gerekiyor.
Ayrıca “php_mcrypt.dll”in aktif hale gelebilmesi için “C:PHP” dizini içindeki “libmcrypt.dll” dosyasının “C:WINDOWSSYSTEM32” dizini içine kopyalanması gerek.

extension=php_mbstring.dll
extension=php_mcrypt.dll

“php_mbstring.dll” dosyasıyla ilgili olarak, bazen php_exif.dll dosyası hatası veriyor. “php_exif.dll” dosyası extensions klasöründe bulunmasına rağmen bu hata mesajını alabilirsiniz. Bu hata “php_exif.dll” dosyasının “php_mbstring.dll” dosyasından önce yüklendiğinde alınır. Bir başka deyişle;  php.ini dosyasında “Dynamic Extensions” bölümünde “php_exif.dll” dosyası “php_mbstring.dll” dosyasından sonraya yazılmalıdır.

extension=php_mbstring.dll
extension=php_mcrypt.dll
extension=php_exif.dll

gibi.

Son olarak da PhpMyAdmin yazılımının config.inc.php ayarlar dosyasında aşağıdaki düzenlemenin yapılması gerek. “$cfg[‘blowfish_secret’] = ‘ ‘;” bulun tırnaklar arasına rastgele sayı ve harfler yazın kaydedin:
$cfg[‘blowfish_secret’] = ‘ba17c1ec07d65003’; //Tırnaklar arasına buradaki gibi rastgele sayı ve hafrler girin.

Etiketler:

“PhpMyAdmin Kurulumu (Veya PhpMyAdmin Hatası Giderme)” hakkında 2 yorum

 1. konuda bir bilgi sahibi degilim fakat internetteki bir çok kaynağa bakip inceledim. yazılı ve görüntülü medyalardan faydalandım ve bilgisayara temaları goruntulemek icin localhost için AppServer kurulumu yaptim. Ücretsiz wordpress temalarını localhostun www klasorune tek tek denemek amacıyla kopyalayıp localhost uzerinden site goruntulemek istedigimde bunun gibi hata mesaji ile karsilasiyorum surekli ” Fatal error: Call to undefined function get_header() in D:\ProgramFiles\Appserv\www\alizee\index.php on line 14 ”
  ; extension_dir = “./”
  ; extension=php_mbstring.dll satırlarının başlarındaki ” ; ” işaretlerini silmeme rağmen aynı sorunlar devam ediyor. Bu konuda bilgilerinizden faydalanmak ve yardimlarinizi istiyorum yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

  Notenbook Sistem Bilgileri:
  İntel i5-3210M 2.50 Ghz
  6,00 GB Ram
  Windows 10 64 bit işletim sistemi
  Amd Radeon Hd 7600M
  Not: İşletim sistemi orjinal ve herhangi bir modifiye olmamış orjinal olarak yeni kurulmuştur. Herhangi bir fazla ve/veya zararlı bir yazılım yada farklı bir Php görüntüleyici kurulmamıştır.

  1. Hataya bakılırsa index.php dosyasının 14. satırında, tanımlı olmayan get_header() fonksiyonunu çağırıyorsunuz. Böyle bir fonksiyonunuz var mı? Yoksa php’nin get_headers() fonksiyonunu mu kullanmak istiyorsunuz. Eğer öyle ise “s” harfini unutmuş gibi görünüyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.