PHP ile MySQL bağlantısı kurmak

09 Nisan 2011 0 Yazar: Şükrü KAYA

PHP ile MySQL veritabanı sunucusuna bağlanmak çok kolaydır. Veritabanı sunucusuna bağlandıktan sonra hangi veritabanını kullanılmak isteniyorsa o veritabanı seçilir. Bundan sonra da veritabanı kullanılabilir.
İlk önce MySQL veritabanı sunucusu bağlantısı yapılır:
MySQL veritabanı sunucusuna bağlanmak için mysql_connect() fonksiyonu kullanılabilir. mysql_connect() fonksiyonu MySQL sunucusuna yeni bir bağlantı kurar veya var olan bağlantıyı tekrar kullanır.

Kullanımı:
mysql_connect(SunucuAdi, KullaniciAdi, Sifre, YeniBaglanti);
SunucuAdi : Bağlanılacak MySQL sunucu adresi.
KulllaniciAdi : MySQl sunucusunda tanımlı kullanıcı adı.
Sifre : MySQL sunucusunda tanımlı olan KullanıcıAdi kullanıcısının şifresi.
YeniBaglanti : Seçimliktir, kullanılma zorunluluğu yoktur. Bu parametre kullanılmadığında mysql_connect() fonksiyonu yeni bir bağlantı kurar veya var olan bağlantıyı tekrar kullanır. Bu parametre yerine sayısal bir değer girilerek bağlantı numarası tanımlanırsa, diğer parametreler aynı olsa bile MySQl sunucusuna yeni bağlantı kurar. Var olan bağlantıyı kulanmaz.

Örnek:

İstenirse Sunucu adı, Kullanıcı adi ve şifre bir değişkene atanarak da kullanılabilir.

Örnek:

mysql_connect() fonksiyonu bağlantı sonucunda bir bağlantı numarası döndürür. Eğer MySQL sunucusu ile bağlantı kuramazsa FALSE değerini döndürür. İstenirse döndürdüğü bu değer bir kontrol yapısı içinde kullanılarak, bağlantının yapılıp yapılmadığı kontrol edilebilir.

Örnek:

Bağlantı kullanıldıldıktan sonra bağlantının kapatılması için mysql_close() fonksiyonu kullanılır.

Kullanımı:
mysql_close(BaglantiBelirteci);
BaglantiBelirteci : mysql_connect() fonksiyonunun döndürdüğü bağlantı numarasıdır. eğer bu parametre kullanılmazsa mysql_connect() fonksiyonunu ile yapılan en son bağlantı kullanılır. Yani mysql_connect() fonksiyonu ile yapılan en son bağlantıyı kapatır.

Örnek: