CKEditor ve RoxyFileman Entegrasyonu

24 Mayıs 2016 1 Yazar: Şükrü KAYA

CKEditor’de resim ögesi eklenmek istendiğinde, resim linki eklenerek bu yapılabilmektedir. CKEditor kendi sunucumuza resim yükleme desteği vermemektedir. Roxy Fileman, CKEditor resim ekleme arayüzünde sunucumuza ulaşabilmemizi sağlıyor.

  1. Roxy Fileman paketi http://www.roxyfileman.com/download adresinden indirilir ve sıkıştırılmış paket içinden fileman klasörü çıkartılır, bu klasör sunucuda çalıştırılacak klasöre kopyalanır. (Örneğin: http://localhost/Editor klasörü içine)
  2. Roxy Fileman’in dosyaları kopyalayacağı klasör oluşturulur. (Örnek: http://localhost/Yuklemeler). Bu klasör varsayılan olarak /fileman/Uploads/ şeklindedir. Yükleme klasörünün yazılabilir özellikte olması gerekir. Linux işletim sisteminde chmod 0777 olarak ayarlanmalıdır.
  3. Roxy Fileman’in ekleneceği editörde (CKEditor) Roxy Fileman’in ayarlamaları yapılır. CKEditor’un seçicisinin tanılandığı CKEDITOR.replace()  metodunda aşağıdaki satırların tanımlanması gerekir.

filebrowserBrowseUrl:fileman/index.html,

filebrowserImageBrowseUrl:'fileman/index.html'+'?type=image',

removeDialogTabs: 'link:upload;image:upload'

Örnek CKEditor Tanımlaması:

CKEDITOR.replace( 'editor1',

	{

		filebrowserBrowseUrl:fileman/index.html,

		filebrowserImageBrowseUrl:'fileman/index.html'+'?type=image',

		removeDialogTabs: 'link:upload;image:upload'

	}

);

 

 

  1. Roxy Fileman ayarları fileman klasörü içindeki json dosyasında bulunur.
    1. FILES_ROOT ayarı ile dosyaların yükleneceği klasör tanımlanır. Burada unutulmaması gereken en önemli durum Roxy Fileman web sunucunun root klasörünü baz alarak çalışmaktadır. Belki de en zayıf noktası da budur. Çalışma Klasörünü istediğimiz gibi değiştiremiyoruz.
  2. Roxy Fileman’in CKEditor ile çalışabilmesi için json dosyası içindeki INTEGRATION değerinin ckeditor olarak değiştirilmesi gerekir.