Bilgisayar Neden Resetlenir (Kendiliğinden Yeniden Başlar) ?

11 Mayıs 2008 0 Yazar: Şükrü KAYA

Bilgisayarla çalışırken ya da bir programı açarken aniden resetlenir (Kendiliğinden kapanır ve açılır). Bunun olası nedenleri ve çözüm yolları aşağıdadır.

Maddeler halinde:

1- Mikroişlemci (CPU) ve power supply fanlarının çalışmaması ve bu nedenle mikroişlemcinin ısınması. İşlemci fanı durmuşsa o zaman bilgisayarınız sürekli reset atıyor olabilir.
2- Belleklerde (Ram) sorun olabilir arıza yada birbirleriyle veya anakartla uyumsuzluk olabilir. Ram yuvalarında bozulma da olabilir. Birden fazla ram varsa tek tek denenmeli yada başka ram kullanılmalı.
3- İşlemci fanı yerine iyi oturmamış veya kasaya bir darbe nedeniyle yerinden oynamış olabilir.
4- Çakışan programlar neden olabilir. Son yuklediğiniz programları kaldırıp deneyin.
5- Harddiskte bad sektör oluşmuşsa.
6- Power supply’den gelen anakarta bağlanan kablolar yerinden oynamış olabilir.
7- Power supply’ın gücü yetmiyor olabilir. Daha güçlü bir power supply ile değiştirilmeli.
8- Bazı virüs ve Spy yazılımları neden olabilir. Antivirüs ve antispy programlarıyla bilgisayarı taratın ve temizleyin.


9- İşlemcide termal macun var mı kontrol edin. İşlemcinin fanı düzgün yerleştirilmişmi?
10- Ekran karti fanını ve kablolarını kontrol edin.
11- İşlemci ısısı yükseldiği için. Madde 1 ile aynı sebeple olabilir.
12- Usb çıkışlarını kontrol edin.
13- Oyun oynarken başına geliyorsa ekran kartının sogutması kötü olabilir.
14- Şebekeden gelen voltajın düşük olması, resetlenmeye sebep olabilir. Topraklama olmalı mutlaka ve sadece bilgisayara ait priz olsa iyi olur.
15- Ekran kartında sorun olabilir. ( başka bir bilgisayarda denenebilir )
16- Anakartında arızalı olabilir.
17- Hard disk kablolarında sorun olabilir.
18- PCI slotlarına takılan ethernet kartından olabilir.
19- Bazen TV kartları sürücüleri resetlenmeye neden olabilir.
20- Bios ayarları değiştirilmiş olabilir. Ayarları default yapmak çözüm olabilir.
21- AGP slotu bozuk olabilir.
22- Kartlardan biri yanmış veya yuvasından oynamış olabilir.
23- Çok düşük ihtimalde olsa yeni takılan bir donanım nedeniyle biosun guncellenme ihtiyacından kaynaklanan problem olabilir.
24- Eğer daha önce kullanmadığınız bir işletim sistemini ilk defa yuklediyseniz donanımınızın bu işletim sistemine yeterli olması gerekir. Donanımın bu işletim sisteminin minimum gereksinimlerinin karşılanmaması resetlenmeye veya kilitlenmelere neden olabilir.
25- Cd-ROM veya Dvd-ROM sürücüleride neden olabilir. Farklı sürücüler denenebilir.
26- Msn Messenger’da siz veya karşıdaki kişi web cam açtığında pc resetleyebilir, msn camera ayarlarında hata var demektir.
27- Anakartı USB 2.0 desteklemeyen kasalarda webcam’le görüntülü chat yaparken reset atabilir.
28- Bir programı kaldırdıktan sonra (Uninstall), ortak kullanılan windows sistem dosyaları silinmiş olabilir.

Eğer bunların dışında bu nedende bilgisayar resetleniyor diyorsanız konu altına yorumunuzu ekleyebilirsiniz..

Bazı Resetlenme olasılıklarının ayrıntıları :
  • BİR VİRÜS VE BİLGİSAYAR WİNDOWS LOGO’ SUNU GÖREMEDEN RESETLENME
Virüs programlarının bu virüsü tanıyamaması yani bilgisayarınızı temiz zannetmeniz. Aslında ortalıkta dolaşan bir virüs var ve sisteminize bulaştığı anda Windows LOGON.exe dosyasını bozuyor ve sisteminiz açılırken Winlogon.exe’yi yüklemeye başladığı anda ( Windows Logosu gelirken ) Bilgisayar birden bire RESETleniyor ve yeniden başlıyor.
İlk akla gelen GÜVENLİ KİPTE açmak ve antivirüs yazılımı ile bilgisayarı taratmak çözüm olabilir. Fakat sonuç vermeyebilir. Bu durumda Güvenli Mod seçenekleri arasında olan HATA AYIKLAMA MODU ve EN SON EN İYİ YAPILANDIRMA AYARLARINIZ seçenekleri ile bilgisayar açılmaya çalışılmalı, yine sonuç vermiyorsa. Virüs aktif olmuş ve işletim sistemini ele geçirmiştir.
Bu durumda bilgisayarı formatlayıp işletim sistemini yeniden kurmaktan başka çare olmayabilir.
  • ISINMA PROBLEMLERİ

Bu başlıca fanlarla ilgili bir sorundur. Bunun sebebi, öncelikle mikroişlemci fanı, sonra kasa içerisindeki fanlar, sonra da Power Supply ( Güç kaynağı ) Fanlarının çalışmaması veya yavaş çalışmasıdır. Fanlar oluşan ısıyı dağıtmak ve sistemi soğutmak için çalışırlar.

Örnek mikroişlemci fanı: Mikroişlemci çalıştığı zaman ortaya belirli bir ısı çıkar eğer bu ısı dağıtılmazsa, yani mikroişlemci soğutmaz ise o zaman işlemci fazla ısınır ve sonunda çalışamaz hale gelir hatta yanabilir.

İşte mikroişlemci fanı eğer durmuş ise o zaman bilgisayarınız sürekli reset atıyor olabilir.

  • İŞLEMCİ FANI KAYMIŞ YADA YERİNDEN OYNAMIŞ OLABİLİR.

Eğer işlemci fanı ile oynadınız ise yada fanınızın altındaki aliminyum soğutucuyla oynadınız ise yada bilgisayarınızı bir yerden başka bir yere taşıdıysanız tabi o sırada kasayıda bir yere çarptıysanız bu esnada; İşlemci fanı altındaki soğutucu aliminyum yerinden oynamış olabilir ve tam olarak işlemci üzerine oturmadığı yani sağa sola kaydığı için soğutma yapmıyor işlemci aşırı ısınıyor ve bilgisayarınız RESET atıyor olabilir.

  • RAM BOZULMASI YADA RAM UYUMSUZLUĞU.

Bilgisayarınıza yeni bir RAM aldınız ve taktınız. Eğer yeni ram ile eski RAM birbirine uyumsuz ise yada yeni aldığınız RAM anakartla uyumsuz ise işte o zaman bilgisayarınız hiç açılmayabilir yada RESET atabilir. Yapmanız gereken anakartınıza ve eski ram’inize uygun bir ram almaktır.

Diğer bir sorun da, RAM bozulmuş olabilir. Sıksık mavi ekranla karşılaşabilir yada bozuk olan ram‘den dolayı bilgisayarınız sürekli RESETLENEBİLİR.

  • POWER SUPPLY (GÜÇ KAYNAĞI) ÖLMÜŞ YADA YETMİYOR OLABİLİR.

Eğer sisteminize yeni bir disk yada yeni bir fan eklediyseniz ve sonrada bilgisayarınız durduk yere RESET atıyorsa bir nedeni de Power Supply’ın gücü yetmiyor olabilir. Yada Power Supply arızalı ve yetersiz yada kesik voltaj çıkışı yaptığından dolayı Bilgisayarınız RESET atıyor olabilir.

  • EKRAN KARTI FANI

Ekran kartınızın fanı aşırı tozdan dolayı durmuş olabilir bu yüzden soğutma yetersiz kalıyor özelliklede oyun oynarken bilgisayarınız RESET atıyor olabilir. Bir kontrol edin eğer durmuşsa temizleyin yinede dönmüyorsa değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Tabi ekran kartını değil sadece Fanı değiştirin.

  • ELEKTRİK TESİSATININ VOLTAJLARININ DÜŞÜK OLMASI YADA BİR ANDA DÜŞÜP TEKRAR DÜZELMESİ.

Bu durum sıkça başa gelen sorunlardan birisidir. Ev yada iş yeri elektrik tesisatından topraklama hattı bulunmaması yada tesisatın eski olmasından kaynaklanan voltaj düşmeleri ve yahut ev yada iş yeri elektriklerinin sık sık dengesiz voltaj düşmesi yada ani yükselmeleri.

Bu durumda yapılacak en akıllıca şey bir kesintisiz güç kaynağı kullanmak olacaktır. Aksi taktirde Power Supply hatta anakart dahi yanabilir.

  • DONANIM PARÇALARININ ARIZALI OLMASI YADA ÇAKIŞMA YAPMASI.

Bilgisayarınızda PCI yada AGP slotlarına takmış olduğunuz kartlar yada kartlardan birisi eğer yerinden oynadı ise, yerinden hafifçe de olsa çıktı ise işte o zaman bilgisayarınız sürekli RESTART atıyor olabilir. Bu da çok doğaldır. Yapmanız gereken parçaları tek tek yerlerine oturup oturmadığını kontrol etmektir.

Bunun dışında birbirine uyumsuz olan donanım parçaları donanım çakışmalarına sebep olur ve bilgisayarınız RESET atmaya başlayabilir. Güvenli Kipten tek tek aygıtları kontol etmenizi tavsiye ederim.

Yada bir donanım parçasının (Ethernet kartı , Ses kartı gibi) bozulmuş olması bu soruna neden olabilir. Eğer yerlerine tam oturdular ve çakışma yoksa Bilgisayarınızda sürekli RESET atıyorsa işte o zaman tek tek parçaları çıkartıp test etmeniz arızalı parçayı bulmanız gerekmektedir.

  • BIOS GÜNCELLEME YADA AYARLARINDAN KAYNAKLANAN RESTART PROBLEMLERİ

Bu da sık görülen sorunlardır. Bilgisayarınızın BIOS’unu güncellediğiniz zaman bazı parçaların donanım çakışmalarına yada uyumsuzluğuna neden olabilir. Yanlış bir bios yüklediyseniz zaten PC sürekli uyarı verir ve açılmaz bunun dışında ise Bios‘taki İşlemci Update yada Hight performance değerleri ile uğraştıysanız sisteminize ciddi zararlar verebilir. Anakarttaki hatalı Jumper ayalamaları ve BIOS’taki hatalı Mikroişlemci frekans ayarları bilgisayarınıza reset atabilir. Bu ayarları düzeltmek çözüm olabilir.